Čo je cosplay ?

Čo je cosplay ?

Vopred upozorňujem, že to vysvetľujem naozaj polopatisticky a je to určené ľudom, čo nevedia čo to je.

Začnem úplne tou najzákladnejšou charakteristikou. Slovo cosplay je zložené z dvoch anglických slov „costume“ a „play“. Teda v preklade „kostým“ a „hrať“. Teda keď by sme si to spojili dokopy, je to niečo ako „hrať kostým“ alebo naopak „kostýmová hra“.

Čo to ale teda znamená ? predstavte si herca, ktorý sa prezlečie za nejakú historickú postavu, dajme tomu Július Caesar. V bežnom ponímaní u nás na slovensku, je to jednoducho herecká rola. Ale tým, že si na seba oblečie kostým a vdýchne mu život a tvári sa ako naozaj Caesar, je to „hranie kostýmu“ a teda v ponímaní pop kultúry je to cosplay.

Všetky tieto fotky som fotila ja, zľava hore: Na prvý pohľad vám to asi nič nepovie, ale určite ste sa stretli s knižkou Malý princ a líška ? Tak to je cosplay na nich. Druhý obrázok je Astrid z animáku Ako vycvičiť draka, tretí obrázok sú princezné Ariel a Tiana a hneď ďalší obrázok je Rapunzel. Spodný riadok a prvá fotka patrí postave Diamond a je to z anime Houseki no Kuni, ďalej Poison Ivy z DC komiksov, potom tu máme vymyslenú postavu ale inšpirovanú postavami z hry Horizon Zero Dawn a posledná fotka je Star Guardian Janna z hry League of Legends. Mená cosplayerov vám sem nejdem písať, lebo by ste boli ešte viac stratený čo je meno cosplayera, čo meno postavy a podobne. Ak by ste chceli na niekoho konkrétneho kontakt, napíšte mi. Všetko sú to Slovenky a Češky.

Pozor ale nie všetko je cosplay. Keď sa to snažím vysvetliť, používam zase iný príklad. Predstavte si svoje detské časy, kedy ste sa prezliekali na karneval do školy za pirátov, čarodejníkov alebo princezné. Tak ste boli už v detskom čase cosplayeri ? Nie, respektíve nie tak úplne. Treba sa na to pozrieť hlbšie.

Ak ste boli prezlečení len tak, za hocijakého piráta, stále je to len kostým, aj keď ste mu vdýchli život. Ale ak ste sa snažili napodobniť Jacka Sparrowa z Pirátov z Karibiku, už je to cosplay. Ak ste boli len tak nejaký čarodejník či čarodejníčka, stále je to kostým. Ale ak ste boli Harry Potter či Hermiona, už je to cosplay. To isté platí na princezné, ak ste mali len krásne nadýchané šaty s korunkou, je to len kostým. Ale ak ste sa snažili vyzerať ako Šípková Ruženka, Ariel, Snehulienka alebo hoc aj Nastenka z Mrázika, už je to cosplay.

Na fotkách hore som ja ako Alica v krajine zázrakov, fotila ma sestra

Cosplayer je teda človek, čo sa prezlieka za konkrétnu postavu. Cosplay môže byť či už na reálne a známe osoby ( napr. Donald Trump, či Lady Gaga), pozrite sa napríklad na reláciu „Tvoja tvár znie povedome“ na Markíze. Nikde tam síce slovo cosplay nikdy nespomenuli, ale z pohľadu popkultúry, to čo tam robia je cosplay na daných spevákov.

Cosplay môže byť aj na filmové a seriálové postavy, ako som už spomenula napr. Jack Sparrow či Hermiona z Harryho Pottera, alebo ktokoľvek iný z vášho obľúbeného filmu či seriálu.

Iný level je už napodobovať komiksových hrdinov (Deadpool, Wonderwoman), či hrdinov z počítačových hier (z hier ako Overwatch, League of Legends, World of Warcraft) alebo dokonca animované/kreslené postavy. Často krát sa cosplayeri musia potýkať s nadrozmernými zbraňami, antigravitačne veľkými vlasmi či s detailami na brnení. Často krát tieto postavy majú aj rôznofarebné vlasy alebo dokonca plešinu. Vlasy sa zvyčajne nahrádzajú parochňami. Ale nájdu sa aj takí, čo si prefarbia vlasy alebo dokonca vyholia hlavu. Áno aj takí sa naozaj nájdu. Aj farba očí sa dá meniť pomocou farebných šošoviek.

Ja osobne sa venujem kategórii cosplayu z „anime“. Anime sú japonské animované seriály, ktoré majú špecifickú kresbu (veľké oči) a väčšinou obsahujú mentalitu a zmýšľanie japoncov. Ak stále neviete o čom hovorím, určite poznáte minimálne Pokémon, ktorý fičal aj u nás medzi bežnými ľudmi. Anime je toľko žánrov ako aj klasického filmu, preto Anime nemožno hádzať do jedného vreca, že sú to nejaké rozprávky pre deti. Naozaj sa nájdu v anime aj kriminálky, scifi či dokonca perverznosti, ktoré deťom naozaj určené niesu.

Fotky hore som všetko ja, postavy z anime teda z japonských animovaných seriálov. Fotky fotili rôzny fotografi, edit fotiek som na všetkých fotkách riešila ja.

Ďalšou najčastejšou otázkou po vysvetlení, čo to je, je otázka „a odkiaľ to máte? kupujete? vyrábate si to ?“ V tomto sme my cosplayeri tiež rôzny. Niekto si celý kostým naozaj vyrobí sám od základov. Niekto si kúpi nejaké podobné veci a tie postupne pretvorí, niečo dá preč, niečo dorobí a takto to postupne vyskladá. Niektoré kostýmy sa dajú ale kúpiť aj úplne hotové, ale nie úplne všetky. Sú firmy, ktoré vyrábajú tieto kostýmy „low cost“ ako na bežiacom páse. Väčšina samozrejme pôsobí v číne a odtiaľ cez aliexpres a iné stránky si tie kostýmy alebo časti kostýmov objednávame. Nájdu sa aj krajčírky, ktoré dokážu ušiť aj cosplay na zákazku ale treba počítať už s vyššou cenou ale o to väčšou kvalitou.

Ako môže napríklad vyzerať recenzia na parochňu ?
Na videu som ja, aj som si ho spracovala ja.

Aby cosplayer dokázal vdýchnuť život danej postave, musí ovládať toho naozaj mnoho. Ale tak, ako aj v škole, nie každý dokáže robiť všetko na 100% a každý si vyberie to, v čom bude vynikať. Ak cosplayer nevie šiť, kostým si kúpi ale dokáže robiť perfektný makeup a nastajlovať parochňu. Niekto naopak vie skôr šiť alebo vyrábať zbrane či rôzne magické palice. Najdôležitejšie je ale práve tá herecká čast. Vedieť sa správať ako tá postava. Nemusí sa tak správať non stop aj keď dáva to väčšiu autenticitu, ale ak cosplayer pózuje na fotku, mal by používať také postoje a výrazy, aké používa daná cosplayovaná postava. Bez toho je to stále len bezduchý kostým.

Ďalšia najčastejšia otázka je „a to takto chodíte bežne oblečení do mesta? alebo kde sa stretávate ?“ Samozrejme že len tak sa takto oblečení nevyberieme do mesta pohoršovať ľudí. Okrem karnevalovej a halloweenskej sezóny sa organizujú festivaly pop-kultúry.

Na slovensku ich máme niekoľko. Tie najväčšie sa organizujú v Bratislave. Taký najväčší všehochuť festival je AnimeShow alebo ComicsSalon. Stretávajú sa tu fanúšici rôznych komunít, a nechodia sem len cosplayeri ale aj fanúšici hier, filmu, japonskej či kórejskej kultúry dokonca aj spoločenských hier. Organizujú sa tu aj rôzne sútaže, zamerané aj o naj cosplayera. Vtedy si ale cospalyer musí väčšinu vecí vyrobiť sám.

Ďalej tu máme napríklad Y-games, ktorý býva tiež 2x ročne. Je to jeden veľký herný turnaj, dokonca aj majstrovstvá slovenska v e-sporte. Väčšinou sem cosplayeri chodia teda v herných kostýmoch.

Potom tu ešte býva NipponFest. Tento festival je viac zameraný na japonskú a kórejskú kultúru, ale keďže cosplay patrí k ich kultúre, taktiež ho cosplayeri neobchádzajú.

Za festivalmi sa oplatí ísť aj za hranice ku susedom, napríklad AnimeFest v Brne. V Brne tiež býva aj „cosples“ teda cosplay ples. Má to takmer všetky aspekty plesu, akurát že spoločenské oblečenie je viac kostýmové. Po novom už bude možno bývať v Prahe aj Comic-con. Comicony sa organizujú po celom svete.

Foto galéria hore je mix fotiek z našich pop kultúrnych akcií, všetky fotky som fotila ja. Po kliknutí na ne sa vám otvoria vo väčšom.

Okrem toho sa konajú rôzne malé zrazy alebo cosplayera môžete zazrieť ako ide práve na nejaké fotenie. Sama organizujem jeden foto event – Cosplay photo day, kde pozývam rôznych cosplayerov a fotografov aby sme sa navzájom pofotili a užili si pekný deň a odniesli si super fotky !

Už mi napadá len jedna najčastejšia otázka, a tou je „čo z toho máte? dá sa na tom zarobiť ?“ No samozrejme, typická slovač. Prečo by sa nedalo niečo robiť len tak, pre zábavu ? Niekto má ako záľubu rybárčenie. Výbava na ryby tiež niečo stojí, zaplatenie si rybárskeho lístku tiež. Občas rybár sníva ísť aj na väčší rybník či dokonca sníva o rybárení na mori? Tak nejak sa môžeme pozrieť aj na cosplay.

Je to pre radosť. Je to relax, je to únik z reality, je to odreagovanie sa, je to spôsob ako sa zblížiť s ľudmi s rovnakou záľubou a zapadnúť do komunity. Cosplay je taktiež finančne nákladná záľuba, a preto sa tomu poväčšine venujú už starší ľudia, tým myslím zarábajúci. Ale začína to poväčšine už počas strednej školy. V priemere je to asi vekový priemer medzi 16-35 rokov.

Čiže kto si myslí, že prezliekanie sa za nejaké postavičky je pre deti, to je ďalší omyl. Samozrejme, aj detičky sa môžu prezliekať, ale predsa len nemajú na to peniaze či nemajú toľko skúsenosti.

Cosplay je o to väčšia zábava, keď máte svojich „spolucosplayerov“ z rovnakého fandomu. (fandom je pomenovanie fanúšikovského okruhu) Na každej fotke som aj ja s mojimi kamarátkami

Zarábať „cosplayom“ sa vo všeobecnosti u nás nedá. Ale nieje to úplne nemožné. Opäť tu máme niekoľko možností. Bud cosplayer popri vyrábaní svojich kostýmov vyrába na zákazku kostýmy aj iným alebo len vytvára kvalitne návody, ako na to. Alebo je to „cosplayer = youtuber = lets player“ a všetko to dokopy a teda ryžuje z odberateľov na youtube. Alebo „zarába“ tým, že sa zúčastňuje súťaží, kde sa dajú vyhrať aj finančné prostriedky. (Ale často krát, do takého premakaného kostýmu dá aj viac peňazí ako je samotná výhra, ale ak postúpi do zahraničných súťaží, tam sú už aj výhry vyššie.)

Ak sa cosplayer stane dostatočne populárnym a úspešným v komunite, začnú ho pozývať ako hosťa na festivaly aj do zahraničia, no a vtedy ma celý event uhradený a ešte aj zaplatený honorár. Pre organizátorov je to ako zaplatiť si nejakú reklamu, ktorá pritiahne ďalších návštevníkov na festival. A naozaj existujú svetový cosplayeri, ktorí nič iné nerobia len cestujú po svete a tvoria si svoj cosplay.

Potom samozrejme, môže robiť „promotéra“. A to funguje tak, že ak je premiéra nejakého filmu, z ktorého má cosplayer práve kostým, tak si ho môžu pozvať a zaplatiť ho. Alebo môže promovať predaj nejakej novej hry.

V zahraničí existujú aj len „cos modely“ na ktorých sa fotia kostýmy na predaj a iné produkty. Ešte jedna kategória v tomto existuje, a to spolupracovať bártrovo s týmito firmami. Firma pošle kostým, parochňu, šošovky danému cosplayerovi, a on na oplátku pošle kvalitné video, recenziu, fotky. A takto firma má „zadarmo“ reklamu a cosplayer má „zadarmo“ vec, ktorú by si musel normálne kúpiť a tým ušetrí.

Cosplayu sa vo všebecnosti u nás venujú skôr dievčatá. Samozrejme ale vo svete je to pomerom skoro 50 na 50. Chalani si väčšinou vyberajú drsnejšie postavy z anime, alebo herné postavy či super hrdinov z filmov. Ale keď máme často krát nedostatok chalanov, aj dievčatá sa občas prezlečú za chalana, hlavne ak sa jedná o chalanov z romantických animovaných seriálov. V tejto galérií som zmiešala práve reálnych chalanov a baby prezlečené za chalanov

Tých možností je naozaj niekoľko, ale platí pravidlo ako vo všetkom. Treba byt šikovný, niečím výnimočný, treba vedieť zaujať a niečo pre to spraviť.

Dúfam že som to vysvetlila zrozumiteľne, a teraz už budete smelo vedieť čo to je, ak sa povie slovo cosplay či cosplayer.

Ak máte ešte nejaké otázky k tejto téme, smelo do toho

Na záver vám ešte ukážem video, ktoré som natočila ja. Je to tzv. cosplay music video. Teda zábery cosplayerov v pohybe zostrihané na hudbu tak, aby to bolo aspoň trošku zaujímavé