Chystáte sa v najbližšej dobe sťahovať ? Tak tento článok je určený hlavne pre vás !
Nechystáte sa sťahovať ? nevadí ! budete pripravení keď príde na to čas. Týmto článkom chcem odovzdať svoje skúsenosti so sťahovaním a ako ho prežiť v pohode.
1. Ak je možné, pripravte si svoju nehnuteľnosť do ktorej sa idete sťahovať ešte pred tým, než sa nasťahujete. Tým myslím vymaľovať, podlahy položiť, vyupratovať a všetky veci ktoré vám uľahčia následné zabývanie sa.
2. Veci si začnite baliť už v predstihu, hlavne také, čo určite viete že momentálne nepotrebujete. Nenechávajte si to na deň-dva pred sťahovaním. Verte mi. Ja som večer pred tým ešte sedela na gauči a čumela do blba, že čo skôr mám baliť. (Ale v tom čase som už mala pobalené nejaké veci )
3. Možno taký tip, ak sa sťahujete do nájmu alebo žijete viaceré osoby v zdieľanom nájme, spravte si zoznam vecí, ktoré na byte boli, a ktoré ste kúpili. Uľahčí vám to rozmýšľanie pri balení, že či ste si tú škrabku na zemiaky zadovážili vy alebo ešte predošlí nájomcovia, ktorí sa ju rozhodli tam nechať. Resp. sa môžete tiež rozhodnúť podobne a zanechať tam niektoré veci tiež. Novým majiteľom sa možno na zídu.
4. Pripravte si kufre, krabice, lepiacu pásku, písacie potreby, označovacie papieriky, staré letáky, prípadne pevné veľké eko tašky.
– Kufor číslo 1 si zbaľte tak, ako keby ste išli na dovolenku. Dajte si tam všetky potrebné veci, ktoré budete potrebovať najbližších pár dní. Je to pre istotu, ak by ste sa náhodou nedostali skôr k vybaľovaniu, alebo by ste tiež čakali ešte na nábytok.
– Kufor alebo krabicu číslo 2 si zabaľte štýlom, všetky dôležité dokumenty. Ak budete riešiť akúkoľvek administratívu, možno sa vám nejaké zídu aby ste ich mali po ruke . A to nehovorím o tom ak si účtovníčka z domu čiže hneď po nasťahovaní budeš potrebovať dokumenty na prácu.
– krabice odporúčam zakúpiť z vlastnej skúsenosti od ikea.sk (JÄTTENE, predávajú sa po 2 ks za cenu 3,49 €. Nosnosť týchto krabíc je až do 30 kg, neviem koľko naše krabice vážili ale vydržali toho dosť. )
– ak je vám proti srsti kupovať kartónové krabice na sťahovanie, musíte rátať s tým, že bežne krabice nemusia vydržať veľkú váhu, nepreťažujte ich, nenapĺňajte ich úplne doplna, nezabúdajte na vyrezanie úchytov aby sa vám krabica jednoduchšie niesla. Nezabudnite na veľa lepiacej pásky, krížom krážom, najlepšie kobercovej alebo inej pevnejšej pásky. Určite sa nespoliehajte na klasickú priesvitnú na papier.
– tip č.2 ak máte odvahu, môžete sa ísť skúsiť spýtať aj do potravín, či nemajú vyradené kartónové prepravky od banánov, poväčšine sú dosť pevné na to, aby ste v nich niečo preniesli.
– ďalšia „eko“ možnosť je, zakúpiť si plastové prepravky, či už pevné alebo rozkladacie, ktoré určite využijete aj inokedy.
– niektorí ľudia používajú aj veľké sáčky do koša, do ktorých len jednoducho naukladajú svoje oblečenie, ale úprimne toto je mne proti srsti. Mám s tým vnútorný problém aby som uložila svoje oblečenie do sáčku ktorý je určený na odpad. Preto som použila eko tašky ktoré bežne používam na nákupy.
5. Pri balení si dávajte pozor, aby ste nemiešali jablká s hruškami. Uľahčí vám to opäť hľadanie daných vecí. Správne si krabice označte, či už slovne alebo farebnými papierikmi podla miestnosti.
– mám pre vás ešte jeden extra tip, ak ste technickejšie zdatní, čo tak si krabice označiť QR kódom ? Vytvoriť si ho jednoducho môžete napríklad tu – https://www.kodqr.sk/
Ako ho prečítať ? Jednoducho si stiahnete nejakú appku ktorých je tiež neúrekom. Stačí zadať do vyhľadávania v Google obchod play „QR kód čítačka“, alebo QR „code reader“.
Načo je to dobré ? ak vás sťahuje napríklad sťahovacia firma, nemusí vedieť čo práve prenášajú v danej krabici a nebude sa určite zaoberať nejakou čítačkou aby to zistil.
Samozrejme v takomto prípade ale nezabudnite označiť krabice logom alebo slovom krehké a podobne. Keď sme pri krehkých veciach, zabaľte ich napríklad do starých letákov a vyplňte aj priestory medzi krehkými vecami, aby necestovali po krabici.
6. Vyčleňte si deň aj na upratovanie. Upracte také veci, pri ktorých je pravdepodobnosť, že vám zaberú najviac času ako drhnutie rúry, umývanie okien, rozmrazenie mrazničky, ak je to potrebné a náhodou nejaký zažratý vodný kameň, ktorý ste doteraz neriešili.
Finálne upratanie si nechajte úplne nakoniec, keď vyprázdnite svoju nehnuteľnosť, tým myslím povysávanie a zmytie podlahy, nakoľko pri prenášaní svojich veci sa narobí ešte veľa bordelu.
7. Dohodnite si pomoc. Je na vás či oslovíte sťahovaciu firmu alebo kolegov z práce, kamošov, rodinu, kohokoľvek , kto by vám vedel pomôcť. Ak bude na to človek sám, alebo ste v páre, stále je to málo. Ak budete potrebovať preniesť dvaja kus nábytku či ťažkú krabicu, kto vám podrží dvere ? To je len jeden z príkladov. Nechcete prísť k úrazu alebo sa prepracovať, majte sa radi.
8. V deň sťahovania nezabúdajte jesť a piť, dbajte na prestávky. Variť sa vám pravdepodobne nebude chcieť, tak si pripravte aspoň nejaké chlebíčky, žemličky, párky, niečo jednoduché a rýchle na prípravu a zjedenie. Alebo si objednajte niečo na donášku. Treba ale myslieť na to, že doručenie môže trvať aj hodinu, tak objednávajte dostatočne včas ! Na niečo takéto vám zase z vlastnej skúsenosti odporúčam využívať bistro.sk. Neprepracujte sa do odpadnutia a úspešne sa presťahujte bez ujmy na zdraví či majetku. Držím palce!